Nyní jsme si jisti, že tvrdá voda způsobuje ekzémy!

Nyní jsme si jisti, že tvrdá voda způsobuje ekzémy!

Opublikowano 30/01/2018

Byly publikovány další studie na vliv účinku vody na pokožku. V jednom z našich článků jsme psali o riziku výskytu ekzému u dětí. Výzkumníci z Kings College v Londýně a Sheffieldské univerzity zkoumali vliv tvrdé vody s vysokým obsahem iontů vápníku a hořčíku, která poškozuje ochrannou vrstvu pokožky, dráždí ji a přispívá k nástupu nebo vzniku ekzému bez ohledu na věk.

Co je to ekzém?

Ekzém je chronický zánět projevující se vysušením, intenzivním svěděním, zarudnutím a častými infekcemi kůže, které se mohou vyskytnout na jakékoli části těla. Ekzém není jen fyzickým problémem. Nemoc má také emocionální základ. Výzkum mezi 305 pacienty s těžkým ekzémem z Allergy UK ukázala, že:

  • více než 70% respondentů trpělo depresemi,
  • 73% respondentů uvedlo problémy se sebeúctou,
  • 58% uvedlo, že má ekzém vliv na jejich osobní vztahy,
  • 73% respondentů uvedlo, že má negativní vliv na jejich společenský život,
  • 6 z 10 lidí potvrdilo, že neopustí domov z důvodu nemoci.

Naše kůže nás chrání před vnějšími hrozbami jako jsou bakterie nebo sluneční záření prostřednictvím ochranné bariéry. Bez ní se naše tělo stává bezbranným a mnohem více náchylným k poškození zdánlivě neškodnými věcmi v každodenním styku, např. prášek na praní nebo mýdlo.

umbrella 2603983 1280

Tvrdá voda způsobuje zhoršení stavu pokožky

Tvrdá voda obsahuje velké množství iontů vápníku a hořčíku, které se vážou na povrchově aktivní látky, které jsou známé pod pojmem detergenty nebo hydratanty. To znamená omezení rozpustnosti. Výsledkem je, že na kůži zůstávají nerozpustné povrchově aktivní látky a dochází k poškození vnější bariéry projevující se podrážděním pokožky.

PH pokožky je obvykle kyselá, ale tvrdá voda má vysokou zásaditost, což znamená, že při kontaktu s tvrdou vodou může být pH pokožky zvýšena. Přechod k alkalickému pH narušuje přirozené ochranné funkce pokožky. Potenciální patogenní bakterie, které mohou způsobit různé infekce, mají snadnější přístup na povrch našeho těla.

ThinkstockPhotos 461066077 retouchee2

Hlavní autor studie Dr. Simon Danby z oddělení infekcí a srdečních onemocnění na univerzitě v Sheffieldu dokázal, že pro osoby s vrozenou tendencí k ekzému se při kontaktu s tvrdou vodou zhoršily projevy nepříjemného onemocnění. Lidé s predispozicí na ekzém jsou mnohem citlivější na tvrdou vodu než lidé se zdravou kůží. Toto zvýšení citlivosti je spojeno s genetickou tendencí k slabší ochraně těla. Důvodem je mutace v genu kódující protein nazývaný filagrín, takže tělo není schopno vytvořit dostatečně silnou bariéru, která chrání před bakteriemi a uvedenými povrchově aktivními látky. Výzkum ukázal, že až u poloviny lidí trpících na ekzém byl problém s kódováním filagrinu.

Změkčování vody snižuje riziko ekzému.

Nová studie, publikovaná 16. září 2017 The Journal of investigate Dermatology ukázala, že odstranění iontů vápníku a hořčíku z vody, tj změkčování vody, může zmírnit negativní účinky tvrdých vod na pokožku. Bylo zjištěno, že použití změkčovače vody snižuje škodlivé účinky povrchově aktivních látek a potenciálně snižuje riziko vzniku ekzému.

dedurizator eVolution 500 Powerfinal

Zdroj: Kings College v Londýně, "Tvrdá pravda o ekzému: něco je ve vodě"

powrót do bieżących aktualności

Webová stránka používá soubory cookie. Více informací v Zásadách ochrany osobních údajů.