Tvrdá voda obsahuje vápník a hořčík. Soli těchto minerálů po zahřátí zanechávají usazeniny, které mohou ucpávat instalace, zanechávají skvrny na skle a dlaždicích, omezují rozpustnost detergentů a kosmetiky a jejich zbytky zůstávají na vlasech a pokožce. Tvrdá voda doma je velkou nepříjemností. V následujícím článku se dozvíte několik způsobů, jak změkčit tvrdou vodu a vypořádat se s jejími účinky.
Jak změkčit vodu doma a vypořádat se s účinky tvrdé vody?
1. Před spotřebou vařte vodu. Jedná se o nejjednodušší, ale časově náročný způsob, jak se zbavit minerálů, které způsobují tvrdost. Jak to funguje?
- Přiveďte vodu k varu a vařte ji několik minut (v případě rychlovarné konvice to není možné).
- Nechte vychladnout. Bílá sraženina z vápence by měla spadnout na dno nádoby, ve které byla voda vařena.
- Použijte pouze vodu, která je v horní části nádoby, aniž byste museli přemísťovat zbytky na dně.
2. Přidejte prací aviváž. Výrobek pracuje ve fázi máchání a uchovává ve vodě minerály místo na povrchu oděvu. Tímto způsobem chrání tkaninu před degradací. Otestujte několik různých výrobků a ujistěte se, že výrobek není "srážející", tj. Nezanechává viditelnou kluznou vrstvu na látce a uvnitř pračky.
3. Kamenné sedimenty ošetřete vodou a octem. Destilovaný bílý ocet může odstranit nahromaděné usazeniny z látek, odtoků, tvarovek nebo nádobí. Zřeďte ocet ve stejném poměru s vodou z vodovodu, aplikujte roztok na hadřík a omyjte špinavý povrch a důkladně ho opláchněte. Nevýhodou tohoto řešení je zápach po čištění a hodně práce. Je to spíše dočasné řešení, které vás na chvíli osvobodí od účinků tvrdé vody ve vašem domě.
- Ručníky vyprané v tvrdé vodě jsou tuhé a drsné. Přidejte ocet k proplachování, ale buďte opatrní - někteří říkají, že mohou poškodit gumové těsnění v pračce. Zvažte konzultaci s výrobcem zařízení.
- Mějte na paměti, že ocet může bělit některé druhy látek.
4. Zvažte instalaci změkčovače vody, který vás okamžitě a trvale ochrání před problémem s tvrdou vodou. Změkčovače pracují v reálném čase - po instalaci na hlavní přípojku studené vody, z každého kohoutku po odšroubování, okamžitě proudí měkká voda.
- Nejprve změřte tvrdost vody doma. Můžete to provést jednoduchými proužkovými testy nebo přesnějšími testovacími soupravami pro kvalitu vody. Jsou k dispozici u dodavatelů zařízení na úpravu vody nebo ve specializovaných obchodech.
- Na základě výsledků testů, velikosti domu, počtu členů domácnosti a spotřeby vody najděte správné změkčovače vody. Průměrný obyvatel Česka spotřebuje 100 litrů vody denně. Ve vaně používáme hodně vody. Jedna koupel ve vaně spotřebuje asi 120-150 litrů vody, zatímco 10minutová sprcha asi 30-40 litrů vody. Čím větší je dům, spotřeba vody, tvrdost a počet obyvatel, tím efektivnější je změkčovač. Abyste správně zvolili změkčovač, je nejlepší požádat o bezplatnou nabídku od odborníků v oblasti úpravy vody.
- Naučte se ovládat změkčovač. Moderní zařízení pracují téměř bezúdržbově - připojíte jej k napájení, každých několik týdnů nebo měsíců přidáte tabletovou sůl potřebnou k opláchnutí lůžka uvnitř změkčovače a je to! Díky změkčovačům s moduly WiFi můžete dokonce vzdáleně komunikovat. Jedná se o velmi pohodlné řešení, zejména pro lidi, kteří oceňují technologické inovace.
powrót do bieżących aktualności