Opublikowano 30/01/2018
Ekzém je chronický zánět projevující se vysušením, intenzivním svěděním, zarudnutím a častými infekcemi kůže, které se mohou vyskytnout na jakékoli části těla. Ekzém není jen fyzickým problémem. Nemoc má také emocionální základ. Výzkum mezi 305 pacienty s těžkým ekzémem z Allergy UK ukázala, že:
Naše kůže nás chrání před vnějšími hrozbami jako jsou bakterie nebo sluneční záření prostřednictvím ochranné bariéry. Bez ní se naše tělo stává bezbranným a mnohem více náchylným k poškození zdánlivě neškodnými věcmi v každodenním styku, např. prášek na praní nebo mýdlo.
Tvrdá voda obsahuje velké množství iontů vápníku a hořčíku, které se vážou na povrchově aktivní látky, které jsou známé pod pojmem detergenty nebo hydratanty. To znamená omezení rozpustnosti. Výsledkem je, že na kůži zůstávají nerozpustné povrchově aktivní látky a dochází k poškození vnější bariéry projevující se podrážděním pokožky.
PH pokožky je obvykle kyselá, ale tvrdá voda má vysokou zásaditost, což znamená, že při kontaktu s tvrdou vodou může být pH pokožky zvýšena. Přechod k alkalickému pH narušuje přirozené ochranné funkce pokožky. Potenciální patogenní bakterie, které mohou způsobit různé infekce, mají snadnější přístup na povrch našeho těla.
Hlavní autor studie Dr. Simon Danby z oddělení infekcí a srdečních onemocnění na univerzitě v Sheffieldu dokázal, že pro osoby s vrozenou tendencí k ekzému se při kontaktu s tvrdou vodou zhoršily projevy nepříjemného onemocnění. Lidé s predispozicí na ekzém jsou mnohem citlivější na tvrdou vodu než lidé se zdravou kůží. Toto zvýšení citlivosti je spojeno s genetickou tendencí k slabší ochraně těla. Důvodem je mutace v genu kódující protein nazývaný filagrín, takže tělo není schopno vytvořit dostatečně silnou bariéru, která chrání před bakteriemi a uvedenými povrchově aktivními látky. Výzkum ukázal, že až u poloviny lidí trpících na ekzém byl problém s kódováním filagrinu.
Nová studie, publikovaná 16. září 2017 The Journal of investigate Dermatology ukázala, že odstranění iontů vápníku a hořčíku z vody, tj změkčování vody, může zmírnit negativní účinky tvrdých vod na pokožku. Bylo zjištěno, že použití změkčovače vody snižuje škodlivé účinky povrchově aktivních látek a potenciálně snižuje riziko vzniku ekzému.
Zdroj: Kings College v Londýně, "Tvrdá pravda o ekzému: něco je ve vodě"